Ayşe Begüm Onbaşı: “Hedefim altın madalya”

Seniors kolunda gayret edecek en genç Türk sportmeni unvanının sahibi olacağım. Gayem altın madalya” dedi.
Aerobik jimnastikte dünya ve Avrupa şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı, Red Bull atletlerinin 2018 yılı kıymetlendirme toplantısı Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde gazetecilerle bir ortaya geldi. Manisa’nın Akhisar ilçesinde 2001 yılında dünyaya gelen Ayşe Begüm Onbaşı, sporla 3 yaşında ailesinin yönlendirmesiyle tanıştı.

O günlerde Akhisar’da bale eğitimi alan başarılı sportmen, hocasının ailesini yönlendirmesi sayesinde jimnastiğe yöneldi. Atlet bir aileden gelen Ayşe Begüm, haftanın 5 günü konutundan yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki idman salonuna giderek sporunu geliştirip, vakit içinde dünya çapında bir jimnastikçiye dönüştü. Spor mesleğinin yanı sıra Akhisar Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olarak tahsilini sürdüren genç jimnastikçi, 11 yaşından bu yana giydiği ulusal formayla dünya ve Avrupa Şampiyonu oldu.

116 MADALYAM VAR”
Gelecek sene seniors kategorisinde yarışacak Ayşe Begüm Onbaşı, “116 madalyam var. 3 dünya iki Avrupa şampiyonası gördüm. Bunlardan altın madalya ve madalyalar kazandım. Şu anda senyor kategorisine geçtim. Bu kategoride 18 yaş ve üstündekiler yer alıyor. Bu kategori benim için biraz sıkıntı olacak. Ama bundan gözümün korktuğunu söyleyemem. Farklı kategori ve müzikli çalışmaya ve müsabakaya devam edeceğim” dedi.

‘3 DÜNYA KUPASI 1 AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA KÜRSÜ HEDEFLİYORUM’
Gelecek yıl seniors kısmında uğraş edecek en genç Türk atleti unvanının sahibi olacağını lisana getiren Ayşe Begüm Onbaşı, “Önümüzdeki sene 3 dünya kupası ve 1 Avrupa şampiyonası var. Bu turnuvaların 4’üne katılmayı hedefliyorum. Tek ve çift kategorisinde yarışacağım. İki kategoride de kürsü ve mümkünse altın madalya hedefliyorum. Bu sporda 26 yaşından sonra performans düşmeye başlıyor. Ben performansım düşüne kadar yarışmak ve madalya kazanmak istiyorum. Olimpik spor olmadığı için dünya şampiyonluğunu kazanmak istiyorum. İlerleyen yıllarda antrenör olmak ister miyim emin değilim lakin bu sporun içinde kalacağıma eminim” diye konuştu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir