“Cimnastikte olimpiyat hayalken bugün madalyaları konuşuyoruz”

Türkiye Cimnastik Federasyonu Lideri Suat Çelen, gelecek yıl katılacakları memleketler arası tertiplerde altın madalya almak istediklerini söyledi.

Bolu’nun Karaçayır Mahallesi’ndeki Murat Canbaş Cimnastik Salonu’nu ziyaret eden Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ulusal sportmenlerin katıldıkları birçok yarıştan madalyayla döndüğünü söyledi.

Çelen, ulusal cimnastikçi İbrahim Çolak’ın İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda Türkiye’ye tarihindeki birinci gümüş madalyasını getirdiğini hatırlatarak, bu muvaffakiyetleri sürdürmeyi hedeflediklerini kaydetti.

2019 Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası’nın Katar’da düzenleneceğini aktaran Çelen, şöyle devam etti:

“Amacımız erkeklerde birinci 24 grup ortasına girip birinci olimpiyat kotasını almak. Bayan sporcularımızda da tıpkı gaye var. Ritmik ve tranbolinde de birebir formda gayemiz Olimpiyat Oyunları’na katılmak. Artistik erkek kadromuz birinci 12 ekip ortasına girip de kadrosu götürebilirsek olimpiyatlarda final kovalamayı ve onun ardından de madalya almayı hedefliyoruz.

“Cimnastikte olimpiyatı konuşmak hayalken, bugün madalyaları konuşmaya başladık.” diyen Çelen, “Her dünya kupasından madalya alıyoruz. 4-5 yıl öncesine gidiyorum; büyük müsabakalara giderdik bir final çıkarsa keyifli oluyorduk. Artık finaller çıkmaya başladı. Madalyalar gelemeyince canımız sıkılıyordu. Artık altın madalya ve madalya sayısı gelmezse üzülüyoruz. Bu da atletlerimizin kalitesini gösteriyor.” tabirlerini kullandı.

– “100 bin atletimiz var”

Çelen, Türkiye’de cimnastik sporunun geldiği noktadan bahsederek, “İnanıyorum ki 15-20 yıl sonra ulusal ekipleri seçmekte zorlanacağız. Bu sene Anadolu Yıldızlar Ligi’nde 66 vilayet yarışmış. 5 yıl öncesine baktığınızda bin atlet vardı, şu an 100 bin atlet var. Yani uçurum fazla. Evvelden 12 vilayette cimnastik yapılıyordu, bugün 81 vilayet taahhüt altında. 72 vilayette antrenörümüz var ve 66 vilayet yarışıyor. Gayemiz 81 vilayette hocamızın bulunması ve 81 vilayette de yarışın olması.” diye konuştu.

Federasyon olarak tek bir noktaya odaklanmadıklarını, birçok alanda çalıştıklarını, antrenörlük boyutunda çalışmaların olduğunu lisana getiren Çelen, şunları kaydetti:

“Avrupa ve dünya şampiyonası öncesinde kimi ülkeler hocalarımızla çalışmak istediklerini söyledi. Geldiğimiz nokta şu; hocalarımızın nitelikli hocalar olduğunu bütün dünya görmeye başladı. Seçkin seviyedeki hocalarımızla Türkiye’nin her yerinde eğitim kursları yapıyoruz. Türkiye’nin her hocasını birebir formda eğitmeye çalışıyoruz.”

Çelen, atletizm, yüzme ve cimnastiğin temel sporlardan olduğuna dikkati çekerek, “İnanıyorum ki 2019 yılında gittiğimiz bütün dünya kupalarından altın madalyalarla döneceğiz. Aldığımız madalya sayısını ikiye katlayacağız. Olimpiyatlara en hazır, en dinamik federasyonlar içerisinde olacağız.” tabirlerini kullandı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir