Ulusal cimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı: Hayatımı meskene taşıdım

Aerobik cimnastikte gençler dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan, geçen yıl büyükler kategorisinde katıldığı birinci tertip olan Aerobik Cimnastik Dünya Kupası’nda altın madalya kazanan Ayşe Begüm Onbaşı, koronavirüs salgını sürecindeki idmanları, meslek maksadı ve yer aldığı projeler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ayşe Begüm, milletlerarası tertipler için ağır bir halde çalışırken, idmanlarını meskene taşımak zorunda kaldığından bahsederek, “Bundan evvelki devirde müsabaka hazırlıklarında bulunmamız gerekiyordu. Bundan ötürü ağır bir idman temposu ve okul hayatım vardı ancak tüm işlerimi konuta taşıdım. İdmanlarımı ve derslerimi meskenden yürütüyorum. Aslında olağan hayatımı konuta taşıdım. Moral bozmadan her şeyi güzele yormaya çalışarak devam ediyoruz.” diye konuştu.

Profesyonel atletleri boş 1 günün 3 gün geri götürdüğünü anlatan 18 yaşındaki ulusal cimnastikçi, “Ev şartlarında, salonda yaptığımız kadar ağır bir idman yapamıyoruz. Buna karşın meskende çalışmaya devam ediyorum. Bana kalırsa bir atlet bir gününü bile idmansız geçirmemeli. Boş geçen 1 gün bizi 3 gün geri atıyor. bundan ötürü her gün idman yapmaya çaba gösteriyorum. Çalışmadığımız, idman esnasında itina gösteremediğimiz farklı kas kümelerine ağırlaşıyoruz. Daha küçük kas kümelerini çalıştırıyoruz. Güç bir süreç yaşıyoruz fakat idmansız geçirmiyorum.” tabirlerini kullandı.

“HEM İDMAN YAPMAYA HEM DE DERS ÇALIŞMAYA DAHA ÇOK VAKİT BULUYORUM”

Ayşe Begüm Onbaşı, koronavirüs nedeniyle meskende kaldığı için birtakım şeylere daha çok vakit ayırabildiğini söyledi.

Hayatındaki değişikliklerden bahseden Ayşe Begüm, “Uzaktan eğitim derslerine katılıyorum. Üniversite öğrencisiyim. Online eğitimleri alıyorum. Onun haricinde ekstra ders çalışmaya da vaktim kalıyor. Zira evvelden daha ağır bir tempomuz vardı. Ayrıyeten ben Akhisar’da oturup Manisa’ya idmana gidiyordum. Her gün 2 saat yolda kaybediyordum. Şu anda hem idman yapmaya hem de ders çalışmaya daha çok vakit buluyorum.” formunda görüş belirtti.

“Antrenman arkadaşlarımı, idman atmosferinde bulunmayı çok özledim.” diyen ulusal atlet, “Bu devri berbata yormak yerine güzele çevirmemiz gerekiyor. Mesela birçok sakatlığım var ve bu periyot benim için uygun bir rehabilite süreci oldu. Hem bu sakatlıkların geçmesi hem de vakit bulamadığım şeylere vakit ayırdım. Aslında tam olarak berbat değil. Özlediğim şeyler var lakin bu süreci kendi adıma düzgüne çevirdiğimi düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

“İPTALLER ÇOK GÜZELİMİZE GİTMİYOR”

Genç cimnastikçi, mayıs ayında yapılması planlanan Dünya Şampiyonası’nın koronavirüs nedeniyle ertelendiğini kaydetti.

Şu ana kadar 4 memleketler arası tertibin ertelendiğini yahut iptal edildiğini aktaran Ayşe Begüm, şunları lisana getirdi:

“Ertelenen tertiplerden en kıymetlisi Dünya Şampiyonası’ydı; mayıs ayında gerçekleştirilecekti. Bu yılın sonunda yapılması planlanıyor lakin vaktin bize ne göstereceğini bilemiyoruz; 2021’e de ertelenebilir. 2021’de de Dünya Şampiyonası’nın seçmesi olduğu Dünya Oyunları olacaktı. Bu da 2022’ye ertelendi. Bunun haricinde bir hafta evvel Portekiz’de Dünya Kupası yarışında olmam gerekiyordu. Açık kupa tertipleri iptal edildi. İptal edilenler ve ertelenenler var lakin iptaller çok güzelimize gitmiyor.”

MAKSAT, DÜNYA MADALYA

Ayşe Begüm Onbaşı, Dünya Şampiyonası’nda madalya hedeflediklerini söyledi.

Ulusal atlet, kendisinden beklentilerin büyük olduğunun söylenmesi üzerine, “Büyük beklentiler atletlerin üzerinde biraz sorumluluk yüklüyor. Bunlar tatlı ve hoş sorumluluklar. Dünya Şampiyonası, birinci büyük gayemiz. Tek, çift ve üçlü olarak katılmayı planlıyoruz. Birinci gayemiz finale kalmak, ikinci maksat madalyaya uzanmak, üçüncü gaye ise altın madalyaya ulaşmak. Gayemiz, tüm yarışlarda altın madalya kazanmak lakin planlı ve programlı bir halde ilerlemeye çalışıyoruz. Dünya Oyunları’nda da hoş dereceler hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

RED BULL İLE İDMAN GÖRÜNTÜLERİ ÇEKTİ

Ayşe Begüm Onbaşı, sponsoru Red Bull ile hazırladıkları idman görüntülerinin vatandaşlara çok faydalı olacağına inandığını belirtti.

Ulusal atletler Hazal Irmak ve Ayhancan İnanç’ın de katıldığı projeyle ilgili bilgi veren Ayşe Begüm, şöyle konuştu:

“Red Bull ile bir görüntü serisi oluşturduk. Esneklik, dayanıklılık ve istikrar üzerine her birinden onar tane olmak üzere bir platform oluşturduk. Hedef, insanların meskende kaldığı mühlet içinde vakitlerini sağlıklı bir biçimde değerlendirmeleri. Ben, esneklik görüntüleri çektim ve insanlara bu manada ilham kaynağı olmaya çalıştım. Bu görüntülerin sonunda beşerler kendilerini esneklik, dayanıklılık ve istikrar manasında geliştiklerini görecekler. Kolay lakin tesirli programlar. Bu görüntülere Red Bull’un internet sitesinden, benim Instagram profilimden ve projede yer alan Hazal abla ve Ayhancan ağabeyin de profillerinden ulaşabilirler. Bu platformda yalnızca yaptığımız idman görüntüleri yer almıyor. Bunun haricinde beslenme programları, günlük neler yapabileceklerine dair teklifler var. Hayat biçimini ortaya koyan bir platform ortaya koyduk. Beşerler burayı takip ederek kendi hayatlarını tertibe sokabilirler.”

Ferdî sporlardaki sponsor takviyesinin değerine değinen Ayşe Begüm Onbaşı, “Bireysel sporlarda tek başımıza uğraş veriyoruz. Red Bull da bu manada bana bir sponsordan çok bir aile takviyesi sunuyor. Dünya çapında 800 civarında Red Bull atleti var. Bu seçkin atletlerden biri olmak onur ve gurur verici bir olay. Bundan ötürü çok memnunum. Uygun ve makus vakitlerde daima yanımdalar. Yalnızca yükseldiğim vakit değil düştüğümde de yanımda oldular. Mesleğime istikamet vermemde de çok değerli tesirleri var. Bu manada kendimi çok şanslı görüyorum.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir